Bloomberg: Doğal Gaz ve Elektrik Faturasında Gelire Göre Tarifeye Geçilecek

ABD merkezli Bloomberg haber ajansından Fırat Kozok’un haberine göre hükümet, doğal gaz ve elektrik faturalarında yeni bir sisteme geçmeyi planlıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir bakanlık yetkilisine dayandırılan habere göre, farklı gelir grupları için farklı doğalgaz ve elektrik tarifeleri belirlemeye yönelik bir plan üzerinde çalışılıyor.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Bloomberg’e Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir süredir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

Yetkili, hükümetin daha düşük faturalı düşük gelirli haneleri desteklemeyi hedeflediğini ve bu uygulamanın, gelir veya tüketim arttıkça enerji tarifelerinin kademeli olarak artabileceği anlamına geleceğini söyledi.

Geçen yılki kritik seçimler öncesinde desteği artırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti, bir yıl boyunca yaklaşık 20 milyon haneye ayda 25 metreküpe kadar doğal gazı ücretsiz sağlama sözü verdi.

Merkez bankası analizine göre bu dönem 1 Mayıs’ta sona erdi ve bu durum aylık enflasyona yüzde 0,7 puan katkı sağlayabilir.

Türkiye’nin enflasyon oranı Nisan ayında neredeyse %70’e ulaşarak bir yıldan fazla bir sürenin en hızlı seviyesine ulaştı. Merkez bankası enflasyonun mayıs ayında zirveye çıkmasını ve daha sonra %36 yıl sonu tahminiyle yavaşlamaya başlamasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir